Politikai hírek : Gyurcsány: MSZP-nek fontos mindaz, amit az ország jövőjével kapcsolatban képvisel |
Gyurcsány: MSZP-nek fontos mindaz, amit az ország jövőjével kapcsolatban képvisel
2006.05.20. 20:22
Gyurcsány Ferenc, az MSZP miniszterelnök-jelöltje azzal érvelt a párt szombati kongresszusán a szabad demokratákkal való közös kormányzás mellett, hogy mindaz, ami a Magyar Szocialista Pártnak fontos, érvényesíthető a koalícióban.
A koalíciós tárgyalások programvitájának a végén elmondható, hogy mindaz, ami az MSZP-nek fontos, "mindaz, amit az ország jövőjével kapcsolatban képvisel, az ebben a koalícióban alapvetően érvényesíthető" - mondta a politikus, hozzátéve: arra fog törekedni, hogy olyan kormánya legyen Magyarországnak, amelyben a baloldal vezető politikusai vesznek részt.
Gyurcsány Ferenc országreformot ígért, bátor kormányzással. Az országreform egyik része az állam reformja, másik része pedig új társadalmi kultúra. Mint mondta, a magyar baloldalnak nem az ellenzéket kell viszonyítási pontnak tekintenie, hanem a világot, ugyanakkor az ellenzék politikájára figyelnie kell.
Az ügyvezető miniszterelnök szerint az újragondolt felelősség, a társadalmi kultúra abból indul ki, hogy mindenki érti, önmaga és családja boldogulásáért az első számú felelősséget ő viseli, és utána van felelőssége a hazáért.
Szavai szerint az elmúlt ötszáz év Magyarországon a túlélés kultúráját honosította meg, az volt a hazafi, aki túl tudta élni a hatalmat. Hangsúlyozta: nem vagyunk alattvalók, 15 éve nincs idegen hatalom, "a túlélés és reváns politikájának elveszett a realitása". Gyurcsány Ferenc szerint az államreform az államszervezet és az igazgatás, valamint a közszolgáltatások reformjából áll.
Leszögezte: az államnak védenie kellene polgárait, segítenie őket, hogy győzzenek a versenyben, ma azonban nem ilyen az állam. Szerinte fordulóponthoz érkeztünk, kevesebb emberrel működő Országgyűlésre, önkormányzatra van szükség, kevesebb tiszteletdíjért, szabályozott költségelszámolással, és átlátható pártfinanszírozással.
"Nem lehet kétfajta normát tartani, egyet a pártokra, egyet pedig Magyarországra. Nem igényelhetik a normák betartását azok, akik maguk is normát sértenek" - fogalmazott. A kormányfő szerint az igazgatást közelebb kell vinni az emberekhez, de annak átalakításhoz meg kell állapodni az ellenzékkel. Közölte: az átalakítással kapcsolatban csak egy feltétele van, "mozdítsuk meg az országot".
Elmondta, hogy a következő hónapokban nagy lendülettel állnak neki a reformoknak, a feszültség a következő másfél évben lesz a legnagyobb. Hozzátette: az idén növekedni fognak a reáljövedelmek, de nem annyival, mint megszoktuk. Azon dolgoznak, hogy a következő másfél évben Magyarország "az egyensúlyi állapot közelébe" érjen, hogy a költségvetés 2008-ra megfeleljen a nemzetközi normáknak - jelentette ki.
Emlékeztetett arra, hogy az MSZP 190 mandátumot szerzett az Országgyűlésben ahol 194 igen kell a döntéshez. Mint mondta, a koalíció nem szerelemi, hanem érdekházasság, a koalíció együttműködés, kompromisszum. "Nincs ok hezitálni" - tette hozzá. Közölte, hogy a kormányba politikusokat fog hívni, nem barátokat, nem személyi szövetségeseket. "Ez utóbbi nekem a politikában nincs, nekem politikai szövetségeseim vannak, nem személyi szövetségeseim" - hangsúlyozta.
Úgy vélte, a magyar baloldalt az teheti alkalmassá az ország vezetésére, ha megérti, hogy a viszonyítási pont nem saját ellenzéke, nem a múlt, hanem a világ és a jövő. Az ellenzék önmagában nem érdekes, de az ellenzék politikája igen, azzal nem csak lehet, hanem kell is foglalkozni - mondta. "Nincs annál nagyobb csapás az ellenzékre, mintha az ember folyamatosan saját politikájába építi be az ellenzék legjobb, leghasználhatóbb, legigazabb javaslatait" - fogalmazott.
Hiller: felhatalmazást kérünk a koalíciókötésre
Egy új reformkor szükségességét hangsúlyozva kért koalíciókötésre felhatalmazást a Magyar Szocialista Párt legfőbb döntéshozó fórumától Hiller István, a párt elnöke a szombati budapesti MSZP-kongresszuson. "Kérjük a felhatalmazást (...) a kongresszustól a koalíció megkötésére a Szabad Demokraták Szövetségével" - fogalmazott a politikus, aki a tanácskozás első felszólalója volt.
Hiller István beszédében a választási győzelem, a reformok szükségessége, a haza és haladás gondolata, az MSZP európai szerepvállalása és a választási kampányban tanúsított magatartása mellett arról beszélt, a szocialista párt előtt három feladat áll: a reformkormányzás megkezdése, a baloldal modernizálása és az önkormányzati választáson való sikeres szereplés.
Az MSZP elnöke úgy fogalmazott, a reformokra ma szükség és lehetőség van Magyarországon. Mint mondta, a szocialista párt elkötelezett a reformok és a reformkormányzás mellett. Szavai szerint Magyarországnak "új reformkorra" van szüksége. Hozzátette, a reformok célja az erős és sikeres Magyarország, a reformok végrehajtására pedig a progresszió erői képesek.
Hiller István ezzel összefüggésben Kölcsey Ferencet idézte: "Haza és haladás". (A kongresszus szónoki emelvénye mögött is ez a felirat látható.) A politikus azt mondta, az MSZP politikája erre a három szóra épül. "Vállaljuk büszkén ezt a feladatot" - tette hozzá.
Szavai szerint a haza a patriotizmust, az országért való tenni akarást jelenti, a haladás azt, hogy előre akarják vinni az országot, az és szócska pedig azt, hogy mind a két fogalom fontos, nincs közöttük hierarchikus viszony. Hiller István szólt arról, hogy a reformok és a patrióta politika a magyar baloldal politikája tízmillió magyar nevében, tizenötmillió érdekében. Kitért arra is, hogy az MSZP az európai baloldal egyik legerősebb pártja, amelynek aktívabban kell részt venni a nemzetközi baloldal munkájában.
A pártelnök szerint a szocialista pártnak új szervezeti-szerkezeti struktúrára van szüksége, ezért javasolni fogja a regionális szövetségek és a regionális szövetségi tanácsok létrehozását. A pártelnök a választási sikerről és a kampányról szólva úgy értékelt, az MSZP a választást rivalizálásnak fogta fel, ellenfeleit nem ellenségnek tartotta. Hozzátette, mindenki a nemzethez tartozik, legyen konzervatív, liberális, vagy szociáldemokrata, így a pártpolitikában nincs olyan, hogy nemzeti oldal.
"Balról fúj a szél" - mondta Hiller István azzal kapcsolatosan, hogy Európában máshol is és Magyarországon is baloldali siker született a választáson. Az MSZP győzelmét történelminek nevezve úgy fogalmazott, Magyarország nem valami ellen, hanem valami mellett foglalt állást. Gyere bátran MSZP, gyere bátran Magyarország! - zárta beszédét a pártelnök.
|