Biztonság és esztétika
2006.05.19. 16:32
Alapvető feladatuk a biztonság ellátása. A lépcsőn való közlekedéskor segítséget adnak, kapaszkodhatunk beléjük és megóvnak bennünket az esetleges leesés veszélyétől. Az alapfunkció betöltése viszont nem szabad, hogy az esztétika rovására legyen, hiszen a korlátok otthonunk, munkahelyünk berendezési tárgyai.
Egy tervezés folyamán nagyon lényeges, hogy milyen formák azok, amelyek megfelelnek ízlésvilágunknak, illetve környezetünkkel is harmonizálnak. Szemügyre kell vennünk, tehát a gyártó kiválasztásakor, az adott cég milyen technikával dolgozik, illetve milyen plussz szolgáltatásokat tud nyújtani. Léteznek megoldások, ahol a korlát előre elkészített elemekből áll össze. Ez nem feltétlenül a legpraktikusabb megoldás, mivel igen ritka az egyformára sikerült lépcsőtér.A kivitelezés folyamatát tekintve az első lépés a tervezés. Lehet saját, konkrét elképzelésünk, amelyet szeretnénk megvalósíttatni, de megbízhatjuk az általunk kiválasztott szakembereket, hogy a helyszín alapos és általában ingyenes felmérése után látványrajzokkal segítsék döntésünket. Ez utóbbi esetben egy abszolút egyedi, személyre, vagyis inkább otthonra szabott korlátot kapunk.
A tervezéskor a forma mellett tudnunk kell azt is, milyen anyagok felhasználását szeretnénk. A korlátok gyártásakor leginkább a fát és a különböző fémeket, ezek közül is a megrendelők a sárgarezet és a rozsdamentes acélt helyezik előtérbe. Míg az előbbi a lakberendezésben komoly tradícióval rendelkezik és társítható minden stílushoz egyaránt, addig az utóbbi a mai modern divat egyik jellemző anyaga. Természetesen, a különböző fémek együttes alkalmazása is lehetséges, amivel változatosabb összkép alkotható. Emellett kellemes látványt nyújtanak a különböző üvegbetétek, amik nemcsak áttetsző- és füstüveget jelentenek, hanem színes ólomüveget is bátran elképzelhetünk.A fém szerkezeteknél - akár a sárgaréz, akár a rozsdamentes acél kerül felhasználásra - lényeges kihangsúlyozni a stabilitást, ami a korlát biztonsági szerepét tekintve elengedhetetlen. A megfelelő rögzítések és kötések kidolgozásával sokkal masszívabb és tartósabb felépítmény kivitelezhető. Előnyként kell még megemlíteni az időtállóságot, így hosszútávra garantálva a biztonságot és a szemet gyönyörködtető látványt.
Természetesen ahhoz, hogy ezek a tulajdonságok érvényesüljenek precíz megmunkálásra és alapos felületkezelésre van szükség. A fémek felületének kezelésére többfajta módszer alkalmazható, melyek végeredménye más-más fényt és színt eredményez. Sárgaréznél így elérhetünk fényesen csillogó, kissé visszafogottabb selymes, vagy akár teljesen matt felületet. Létezik olyan eljárás is, amivel a réz patinás óarany, illetve sötétebb antikolt, barnás színt kap. Utolsó réteg a lakkozás, ami hosszú időre konzerválja a felületet és megkönnyíti az utólagos karbantartást, mellőzve a fárasztó vegyszeres súrolást. A rozsdamentes acél esetében szintén létezik a fényes és egy selymesebb, úgynevezett szálrahúzott felület. Akárcsak az anyagok variálásánál, itt is sokszínűbb lehet az összkép a különböző kezelések alkalmazásával.
Ha sikerült leküzdenünk az első kettő akadályt és kiválasztottuk a formát és a megtestesítéséhez szükséges anyagot, akkor elindulhat a gyártás. Innentől teljesen rábízhatjuk magunkat a kivitelezők szakértelmére és tapasztalatára. A tervezést követi a helyszín felmérése. Mivel a lépcsők, orsóterek nagyobb hányada egyedülálló, így minden hely például más íveket foglal magába és az emelkedési szögek sem egyeznek meg mindig fokról fokra, szükséges különböző sablonokat készíteni. Ezek alapján teljes pontossággal készülnek el azok az egyedi elemek, melyek a helyükre kerülésükkor egységet alkotnak a környezetükkel. Ahhoz, hogy a kezelt felület ne sérüljön, ne verődjön, ne karcolódjon, célszerű még a nyers elemeket egy próbaszerelés alkalmával a helyükre tenni. Betartva a kivitelezés lépéseinek sorrendjét a készre szerelés pontos, tiszta és gyors munkával történik. Amennyiben minden teljesül (precíz illesztések, alapos felületkezelés) és a rögzítések módja, mint például a rejtett szerelés sem rontják az összképet, akkor a korlát valóban lakó-, vagy munkahelyünk díszévé válhat.
Fontos a megrendelés időzítése. A korlát az építkezés utolsó, vagy a beköltözés műveletei közé tartozik, elkerülve ezzel a hurcolkodás megnehezítését, illetve az esetleges sérülések okozását.Nincs annál bosszantóbb, mint az újonnan felszerelt korlát már odaköltözésünk kezdetén deformálódik. Számolnunk kell az elkészítés időtartamával. A teljes kivitelezés a felméréstől a beépítésig általában egy, másfél hónapot vesz igénybe attól függően, hogy milyen bonyolultságú, mennyire összetett és mekkora terjedelmű munkáról van szó. A fali kapaszkodók esetében természetesen a határidő kettő-három hétre redukálódik. Még nem került említésre az ár, amely igen kényes része minden építkezéssel kapcsolatos munkának. Ilyen egyedi munkáknál előre meghatározott árakról nem beszélhetünk, hiszen minden helyszín és minden igény más és más. Amikor megkapjuk az általunk elképzelt korlát teljes kivitelezésére az ajánlatot, ne felejtsük el, hogy egy saját személyre szabott, egyedi és megismételhetetlen darab kerül a tulajdonunkba.
Döntésünkkor hosszútávra tervezzünk, az egyedi korlátnak tartósnak, biztonságosnak és esztétikusnak kell lennie. Emellett bízzunk meg az általunk választott kivitelezők szakértelmében.
|