Gyurcsány: június 14-én megalakulhat a kormány
2006.05.17. 16:55
Gyurcsány Ferenc bejelentése szerint május 30-én benyújtják a kormányprogramot, június 14-én megalakulhat az új kormány, az utána következő napon pedig több mint másfél tucat törvényjavaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje minderről a szocialista párt szombati budapesti választmányi ülésén beszélt.
A politikus ismertetése szerint a jövő héten kezdődik az egyeztetés a kormányprogram első változatáról, amelynek végleges formáját május 30-án nyújtják be az Országgyűlésnek.
Gyurcsány Ferenc beszédében azt mondta: "Szili Kati azt tervezi, reméljük, hogy két nap múlva, három nap múlva házelnökként azt fogja tervezni, hogy (június) 14-én be lehet terjeszteni a kormány tagjait is".
A kormányfő megfogalmazása szerint a koalíciós tárgyalások jól haladnak. Az egyeztetések időrendjét ismertetve elmondta, a jövő héten szakértői egyeztetés kezdődik a kormányprogram első változatáról, május 20-án az MSZP kongresszusa szavaz a program fő irányairól. A május 22-ével kezdődő héten a koalíciós pártok és "különböző társadalmi csoportok" képviselőivel konzultál a miniszterelnök-jelölt a kormányprogram tervezetéről, valamint egyeztetés indul a kormányzati struktúráról.
A kormányprogramot május 30-án terjesztik az Országgyűlés elé, a parlament két hétig tárgyal róla, közben a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatására is sor kerül. Gyurcsány Ferenc elmondta, június 14-én megalakulhat az új kormány, másnap, a kormány első ülését követően több mint másfél tucat törvényjavaslatot terjesztenek be az Országgyűlésben.
"Utána egy nagyon intenzív első másfél év. (...) 2008-ban már az intézmények túlnyomó többsége új feltételek között végzi a munkáját" - mondta a politikus.
Hiller a baloldal reneszánszáról
A választási adatok elemzéséből az derül ki, hogy az MSZP megerősödött vidéken és csökkentette lemaradását a fiatal korosztályokban - mondta Hiller István, a szocialista párt elnöke szombaton Budapesten a párt országos választmányának ülésén, hozzátéve, ha ezek az eredmények trenddé formálhatók, az a baloldal reneszánszát hozhatja el Magyarországon. Ha ezeket az adatokat, eredményeket trenddé tudja formálni az MSZP, akkor átalakíthatja Magyarország politikai térképét. Ez a magyar baloldal modernizációja, a baloldal reneszánszát hozhatja el Magyarországon - közölte a pártelnök a választásokat értékelve.
"Ez a mi győzelmünk most történelmi lehetőség a Magyar Szocialista Pártnak, a modern magyar baloldalnak" - mondta az MSZP elnöke, hangsúlyozva, hogy ez a választás nem valaminek a vége, hanem valaminek a kezdete.
Hiller István a választási adatokat ismertetve azt mondta: az MSZP az egyéni választókerületek 57 százalékában győzött, és 1990 óta először a vidéki körzetek 52 százalékában is nyert. Hozzáfűzte: Budapest 32 választókerületéből 28-ban a koalíció jelöltjei végeztek az eslő helyen. Az MSZP elnöke közölte: míg 2002-ben 669 településen nyert a párt, addig 2006-ban 1003-ban, és több olyan települést is elhódított, ahol 2002-ben még a Fidesz győzött.
"Az MSZP megerősödött vidéken" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ezzel cáfolható az az álláspont, miszerint az MSZP lényegesen gyengébb vidéken és a kistelepüléseken, mint ellenfele. Hiller István véleménye szerint a párt által készített elemzés azt mutatja, hogy "a magyar baloldalnak nagyon-nagyon komoly lehetőségei vannak a kistelepülések világában is, ezért ezt a szektort feladni, erről úgy beszélni, mint ahol nekünk nincs keresnivalónk, politikai hiba".
Szavai szerint a vidéken elért eredményt nagyban segítette a kormány, az agrárkormányzat tevékenysége. A pártelnök rámutatott arra, hogy a 18-29 éves korosztályban az MSZP hátrányának kétharmadát ledolgozta, de még így is jelentős, 7,5 százalékos a különbség az MSZP és Fidesz között e tekintetben. Hozzáfűzte: a két párt támogatottsága a 40-49 évesek korcsoportjában kiegyenlítődött.
Hiller István azt mondta: az MSZP támogatottsága a fiatal korosztályokban nő, a középgenerációkban kiegyensúlyozott, ennek megtartása és előmozdítása a baloldal új korszakát, új baloldali reneszánszt hozhat Magyarországon. Mint mondta, "Gyurcsány Ferenc legyőzte Orbán Viktort, a Magyar Szocialista Párt legyőzte a Fideszt, szociáldemokraták és szabad demokraták összefogása pedig legyőzte a magyar jobboldalt, ez történt 2006-ban a parlamenti választásokon".
Hiller István szerint sikeres volt az MSZP választási felkészülése, a képviselőjelöltek korai kiválasztása, a párt tavaly őszi úgynevezett értékkampánya, a központi és a helyi szervezetek együttműködése a választási kampányban. Hozzátette: "nem volt kibeszélés", a párt az előre meghatározott és kidolgozott stratégiát konzekvensen végigvitte, "nem sasszézott se erre, se arra".
A választmány kezdetén lejátszottak egy klippet az MSZP választási nagygyűlésein elhangzott beszédekből, illetve néhány másodperc erejéig Mikola István fideszes politikus beszédének részletei is hallhatóak voltak.
|